Moja wyprawa do Francji 2017 > Strona główna

Strasbourg

Około roku 12 n.e. armia rzymska zakłada tutaj obóz wojskowy, aby bronić brzegu Renu. Można jeszcze dostrzec ślady dawnych osi miasta na ulicach du Dôme i des Hallabardes. Po upadku cesarstwa rzymskiego miasto powoli słabnie, aż do X wieku. Cesarz rzymski powierza jego zarządzanie biskupowi. Miasto przekracza rzymskie granice. Powstaje wówczas katedra romańska, z której dzisiaj pozostała tylko krypta. W jej miejscu wznosi się XV-wieczna katedra gotycka.

Dwa wieku później miasto, nadzorowane przez urzędnika świętego Imperium Rzymskiego Narodu Niemieckiego, zostaje otoczone wielkim murami.W 1322 roku założono ratusz. W miarę upływu czasu przedmieścia, w których osiedlają się rzemieślnicy, zostają włączone w obręb murów miejskich.

Kiedy w 1648 roku Habsburgowie tracą część Alzacji, Strasbourg pozostaje jednak pod ich wpływami. We wrześniu 1681 roku armia Ludwika XIV wkracza do miasta, które po raz pierwszy zostaje francuskie. Katedra przekazana jest wtedy katolikom, mimo że większość ludności jest protestancka.

W 1871 roku miasto przechodzi w ręce Prus i staje się stolica landu Alzacji Lotaryngii. Rozwija się wówczas ekonomicznie i staje się ośrodkiem przemysłowym nad Renem. Miasto przechodzi germanizację. Po I wojnie światowej miasto, tak jak Alzacja i Lotaryngia, zostaje włączone do Francji.

3 września 1939 roku 120000 mieszkańców zostaje przesiedlonych, aż do rozejmu w 1940 roku. Miasto zostaje włączone do Reichu. Młodzi ludzie zostają wcieleni siłą do armii i wyslani do Rosji. Miasto zostaje wyzwolone 23 listopada 1944 roku przez Lerclerca.

W gotyckiej katedrze jest umieszczony zegar astronomiczny (z wizerunkiem m.in. Mikołaja Kopernika), którego mechanizm pochodzi z 1842 roku. Wieża ma 142 m wysokości. Fasada jest bogato zdobiona rzeźbami i witrażami.

Naprzeciwko katedry od 1427 roku wznosi się Kammerzell, dom wybudowany przez bogatego sprzedawcę serów w stylu renesansowym. Dom jest bogato zdobiony symbolami biblijnymi i świeckimi (instrumenty muzyczne, znaki zodiaku, osobistości historyczne).

Inne zabytki: Ratusz, Dzielnica la petite France.

Literatura:

Powrót